а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денешница

(едн.) денешницата
Вид збор: Именка, женски род
сегашност
Англиски: present Албански: e sotmja, aktuale
Примери:
Денешницава е тешка за секого.
Чувствителен човек тешко се снаоѓа во денешницава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи