а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денешнина

(едн.) денешнината
Вид збор: Именка, женски род
сегашност
Англиски: present
Примери:
Сообраќајниот трауматизам е чума на денешнината, сметаат докторите.
Таа докажа дека е најсексапилната жена на денешнината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи