а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денешен

денешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1200
Што е од денес, што се однесува на денес.
Англиски: today's Албански: i sotëm
Употреба: Историја
Примери:
денешен ден
денешен леб
денешен весник
денешен јазик
денешна состојба
од денешен аспект