а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денес

Вид збор: Прилог
1. Овој ден, денешниов ден.
Англиски: today Албански: sot
Примери:
Денес е четврток.
Учителот праша кој е отсутен денес.
2. Ова време, сега.
Англиски: now Албански: tani
Примери:
Денес младите се поинакви.
Нашиот литературен јазик денеска ни се претставува со установена граматичка структура.
Изрази
Денес(ка) за денес(ка) - мисли за сега, не мисли за иднината.
Денес-утре - се очекува за брзо, за кусо време, кај и да е.
Живее од денес(ка) до/за утре - одвај живее, живурка.
Живее од денес(ка) до/за утре - троши безгрижно, не мисли за иднината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи