а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денеска

Вид збор: Прилог
денес
Англиски: today
Примери:
Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи