а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дендролог

мн. дендролози
Вид збор: Именка, машки род
Лице што професионално се занимава со проучување на дрвјата и на нивните особини, специјалист по дендрологија.
Англиски: dendrologist Албански: dendrolog
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи