а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дендрологија

(едн.) дендрологијата
Вид збор: Именка, женски род
Наука што ги проучува дрвјата и нивните особини, нивната морфологија и биологија.
Англиски: dendrology
Употреба: Ботаника
Примери:
Потребно е добро познавање на дендрологијата, односно екологијата на родовите, видовите и култиварите.
Урбаната дендрологијата ги изучува позначајните хортикултурни дрвја и грмушки од автохтоната и алохтоната дендрофлора, со посебен осврт на вариететите и формите кои се користат во урбаните средини и нивната адаптивна способност.
Изведенки
дендролошки прид.
дендролошкиот
Што се однесува на дендролог и на дендрологија.
Пример: дендролошки истражувања, дендролошки инструменти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи