а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денди

мн. дендија
Вид збор: Именка, среден род
Тој што се облекува и живее според модата.
Англиски: dandy
Примери:
Дендито се гледа во огледало и се восхитува на самиот себе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи