а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денгубник

мн. денгубници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што залудно го троши времето.
Англиски: idler
Примери:
Сепак, да не го гледа дома некадарен, Волкашин го запиша денгубникот во градскиот боксерски клуб.
Изведенки
денгубничка ж.
мн. денгубнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи