а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денгубица

мн. денгубици
Вид збор: Именка, женски род
Залудно трошење време.
Англиски: idleness, waste of time
Примери:
За некои животот е тага, бесмислица и денгубица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи