а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денационализира

денационализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Насилно лиши, лишува некој народ од неговите особини, претопи, претопува во друга нација.
Англиски: denationalize Албански: denacionalizoj
Примери:
Го денационализирале македонското население.
2. Врати, враќа национализиран имот на поранешните сопственици.
Англиски: denationalize Албански: denacionalizoj
Употреба: Економија
Примери:
денационализиран имот
Изведенки
денационализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи