а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денационализација

мн. денационализации
Вид збор: Именка, женски род
1. однародување
Албански: denacionalizim
Примери:
Се вршела денационализација на македонскиот народ.
2. Враќање на национализираниот имот на поранешните сопственици.
Англиски: denationalization Албански: denacionalizim
Употреба: Економија , Политика
Примери:
Донесен е закон за денационализација на имотите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи