а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денатурира

денатурираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Со додавање некоја супстанција лиши, лишува од природните својства некоја материја, ја направи, ја прави неупотреблива за јадење или за пиење (за човекот).
Англиски: denature
Употреба: Хемија
Изведенки
денатурирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи