а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денар

мн. денари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2892
Основна парична единица во Република Македонија.
Англиски: Denar Албански: denar
Употреба: Економија
Примери:
десет денари
сто денари
Изрази
Нема скршен денар - нема пари.
Изведенки
денарски прид.
денарскиот
Што се однесува на денарот.
Пример: Денарска противвредност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК