а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денарче

Види и: денар (м.)
мн. денарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. денар
Албански: denark
Употреба: Економија , Хипокористика
2. паричка
Англиски: money Албански: denarka
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
неколку денарчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК