а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демотивира

демотивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Предизвикува да изгуби мотив.
Англиски: demotivate
Изведенки
1. демотивирање ср.
глаг. им.
2. демотивирачки прид.
демотивирачкиот
3. демотивирано прил.
4. демотивираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи