а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деморализира

деморализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави некого малодушен, предизвика, предизвикува губење на самодоверба.
Англиски: demoralize Албански: demoralizoj
Примери:
Ги деморализира младите.
Црквата им служи како орудие на разните пропаганди и тоа го деморализира населението.
2. (се деморализира) Изгуби, губи самодоверба, се обесхрабри.
Англиски: demoralize Албански: demoralizoj
Изведенки
деморализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи