а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деморализација

мн. деморализации
Вид збор: Именка, женски род
1. Опаѓање, ослабување на моралот.
Англиски: demoralization Албански: demoralizim
Примери:
Во нашава средина владее деморализација.
2. Губење на самодовербата, на вербата во нешто.
Англиски: demoralization Албански: demoralizim
3. Опаѓање на борбеноста, отстапување од борба.
Англиски: demoralization Албански: demoralizim
Употреба: Воен термин
Примери:
Ако настапи деморализација, и борбата ќе згасне.
Се појави деморализација меѓу борците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи