а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демон

мн. демони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5637
1. Кај старите Грци - божество, добар или лош дух врзан за судбината на еден човек.
Англиски: demon Албански: djall
Употреба: Митологија
Примери:
По еден демон бдее над секој човек.
2. лош дух, ѓавол
Англиски: demon Албански: djall
Употреба: Религија
Примери:
Демон и ангел.
Подземни демони.
Царуваат демони.
Светец и демон.
3. Лош човек, проклетник.
Англиски: demon Албански: dreq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Те знам јас што демон си.
Изведенки
демонски прид.
демонскиот