а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонтира

демонтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Разглоби, разглобува на составни делови (машина, уред, предмет), врши, изврши демонтажа.
Англиски: dismantle
Примери:
Немавме време да ја демонтираме радиостаницата.
Изведенки
демонтирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи