а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонтажа

мн. демонтажи
Вид збор: Именка, женски род
Расклопување, разглобување на составните делови.
Англиски: dismantling
Примери:
Монтажата и демонтажата на бараката не е лесна работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи