а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонстрира

демонстрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Зема учество, учествува во демонстрација, јавно го покаже, го покажува своето незадоволство кон некого или нешто.
Англиски: demonstrate Албански: demonostroj
Употреба: Политика
Примери:
Демонстрантите демонстрираа пред Владата.
2. Јавно покаже, покажува и прикаже, прикажува нешто, изведе, изведува демонстрација на нешто.
Англиски: present Албански: demonstroj, prezantoj
Примери:
Ќе демонстрираме низ неколку примери.
На таблата демонстрира правилно пишување.
Изведенки
демонстрирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи