а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонстрација

мн. демонстрации
Вид збор: Именка, женски род
1. Јавно, масовно изразување на незадоволството кон некого или нешто.
Англиски: demonstration Албански: demonstratë
Употреба: Политика
Примери:
Штрајкови, демонстрации и бунтувања против режимот.
Студентски демонстрации.
Мартовски демонстрации.
2. Јавно покажување и прикажување на нешто.
Англиски: presentation Албански: demonstrim
Примери:
Демонстрација на новата машина ќе се прави на следниот саем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи