а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонстратор

мн. демонстратори
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што за време на предавања (обично во високото образование) покажува примери, илустрации (фотографии, карти, материјали).
Англиски: demonstrator Албански: demonstrues
Употреба: Образование
Примери:
Обично најдобриот студент може да биде демонстратор.
2. Тој што прикажува нешто ново, презентира (обично нови производи, нови машини).
Англиски: presenter Албански: prezantues
Примери:
Двајца демонстратори ја демонстрираа новата колекција за бојадисување коса.
Изведенки
демонстраторка ж.
мн. демонстраторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи