а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонстративно

Вид збор: Прилог
На демонстративен начин.
Англиски: demonstrative
Примери:
Демонстративно го напушти состанокот.
Демонстративно излегува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи