а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонстрант

мн. демонстранти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што демонстрира, учесник во демонстрација.
Англиски: protester Албански: demonstrant, protestues
Употреба: Политика
Примери:
Демонстранти и диверзанти.
Демонстрантите застанаа токму пред неговиот прозорец и викаа.
Изведенки
демонстрантка ж.
мн. демонстрантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи