а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демонизира

демонизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прикажува, претставува како демон.
Англиски: demonize
Примери:
Во политиката кај нас правило е да се демонизира секоја можна опасност уште на почетокот.
Изведенки
демонизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи