а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демолира

демолираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
уништи, уништува, урне, урнува, разруши, руши
Англиски: demolish
Примери:
Ја демолираа зградата.
Изведенки
демолирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи