а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демократ

мн. демократи
Вид збор: Именка, машки род
1. Приврзаник на демократијата.
Англиски: democrat Албански: demokrat
Употреба: Политика
2. Припадник на некоја демократска партија.
Англиски: democrat Албански: demokrat
Употреба: Политика
Примери:
Едниот е демократ, а другиот радикал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи