а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демократски

демократска
Вид збор: Придавка
Што е во смисла на демократијата.
Англиски: democratic
Употреба: Политика
Примери:
демократска земја
демократски начин на уредување
демократски принципи
Изведенки
демократски прил.
Пример: Управува демократски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи