а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демократија

мн. демократии
Вид збор: Именка, женски род
1. Облик на државно уредување во кој суверената власт му припаѓа на народот, систем на народно владеење.
Англиски: democracy Албански: demokraci
Употреба: Политика
Примери:
либерална демократија
економска демократија
буржоаска демократија
народна демократија
античка демократија
2. Почитување на еднаквоста и на слободното учество во општествено-политичкиот живот.
Англиски: democracy Албански: demokraci
3. Слобода воопшто, отсуство на принуда, на ограничување.
Англиски: liberty Албански: liri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи