а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демократизира

демократизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Воведе, воведува демократски начела и установи, шири демократија.
Англиски: democratize Албански: demokratizoj
Употреба: Политика
Примери:
Новото уредување ги демократизира односите меѓу луѓето.
2. Приближи, приближува до народот.
Англиски: democratize Албански: afrohet
Примери:
Новото уредување ја демократизира и културата.
3. (се демократизира) Се обнародува, се приближува до народот.
Англиски: democratize Албански: afrohet
Примери:
По војната се демократизираа сите гранки во општеството.
Изведенки
демократизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи