а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демократизација

(едн.) демократизацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Спроведување на демократски начела и принципи во животот, ширење демократија.
Англиски: democratization Албански: demokratizim
Употреба: Политика
Примери:
Процес на демократизација.
Целосна демократизација.
2. Приближување на некои општествени појави (на науката, на културата, на уметноста) до народните маси.
Англиски: democratization Албански: demokratizim
Примери:
Демократизација на културата и на уметноста во нашето општество.
Извесна демократизација на црквата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи