а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демодулира

демодулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Отстрани, отстранува модулација.
Англиски: demodulate
Употреба: Технологија
Примери:
Фреквентно модулираниот носач на звук се демодулира, засилува, и се пушта на звучник.
Кога ќе стигнат до приемната антена, со помош на радио приемникот се примаат, а понатаму и демодулираат.
Разликата е во тоа што праќаат аналогна телевизија преку кабел и таа дигитална е тоа што ја модулираат и ја демодулираат на крај, ништо поинакво, ништо не е 100% дигитално.
Изведенки
демодулирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи