а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демодулатор

мн. демодулатори
Вид збор: Именка, машки род
Направа за отстранување модулација.
Англиски: demodulator
Употреба: Технологија
Примери:
Демодулаторот, кој е дизајниран посебно за множеството симболи користени од модулаторот, ја одредува фазата на примениот сигнал и го враќа во симболот што го претставува, со што ги враќа назад оригиналните податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи