а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демодира

(се) демодираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Излезе, излегува од мода, стане, станува немодерно, застарено.
Англиски: outdate
FlexiMac
 менување на македонски глаголи