а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демоде

Вид збор: Придавка
Ранг: 37558
Старомоден, што не е модерен.
Англиски: outdated
Употреба: Разговорно
Примери:
Тоа палто е веќе демоде, не треба да го носиш.
Изведенки
демоде прил.
Пример: Се облекува демоде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК