а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демобилизира

демобилизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Стави, става вооружени сили од воена во мирновременска состојба.
Англиски: demobilize Албански: demobilizoj
Употреба: Воен термин
2. Изврши, врши демобилизација на активните воени лица, отпушти, отпушта од активна служба во резерва или во пензија.
Англиски: demobilize Албански: demobilizoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Врховната команда ја демобилизира војската.
Изведенки
демобилизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи