а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демобилизација

мн. демобилизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Премин на вооружените сили од воена во мирновременска состојба.
Англиски: demobilisation Албански: demobilizim
Употреба: Воен термин
Примери:
Политичка демобилизацијаа.
2. Отпуштање воени лица од активна служба во резерва или во пензија.
Англиски: demobilisation Албански: demobilizim
Употреба: Воен термин
Примери:
Демобилизација на војска.
Изведенки
демобилизациски прид.
демобилизацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи