а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демне

демнат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Чека и посматра од заседа.
Англиски: lurk
Примери:
Чувствува како некој ја демне.
Демневме со ноќи.
Опасности го демнат на секој чекор.
Волкот му го демнеше стадото.
Изведенки
демнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи