а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демиург

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39765
1. Според филозофијата на Платон и на питагорејците, творец и двигател на универзумот.
Англиски: demiurge Грчки: δημιουργός
Употреба: Филозофија
Примери:
Гностицизмот прави разлика помеѓу највисокиот, несознаен Бог и демиургот, креаторот на материјалниот свет.
Во поедините учења, творечкиот чин се врши поаѓајќи од некоја можност за подредување на битието, која му е отстапена на демиургот од вечноста.
2. творец, создавач, уметник, автор
Англиски: demiurge Грчки: δημιουργός
Употреба: Преносно значење
Изведенки
демиуршки прид.
демиуршкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК