а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демисија

мн. демисии
Вид збор: Именка, женски род
Оставка од служба, откажување од понатамошно вршење на некоја служба.
Англиски: resignation
Употреба: Дипломатија
Примери:
Поднесе молба за демисија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи