а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демисионира

демисионираат; демисионирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Поднесе, поднесува оставка на служба или на звање.
Англиски: resign Француски: démissionner Албански: demisionoj
Употреба: Дипломатија
2. Отпушти, отпушта од служба.
Англиски: dismiss Албански: demisionoj
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК