а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деминутивен

деминутивниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на деминутив.
Англиски: diminutive
Употреба: Граматика
Примери:
деминутивен суфикс, деминутивна форма
деминутивна наставка, деминутивно значење
Изведенки
деминутивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи