а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деминира

деминираат; деминирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Отстрани, отстранува мини.
Употреба: Воен термин
Примери:
Теренот беше деминиран.
2. Прави, направи нешто да биде успешно, отстранува препреки
Примери:
Го деминира политичкото поле.
Изведенки
деминирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК