а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демилитаризација

мн. демилитаризации
Вид збор: Именка, женски род
1. Разоружување, отстранување на војска и на воени уреди од некое место или од некоја земја.
Англиски: demilitarization Албански: demilitarizim
Употреба: Воен термин
2. Укинување на воена индустрија.
Англиски: demilitarization Албански: demilitarizim
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи