а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деменција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30022
Оштетување на мозокот што води кон нарушување на менталните процеси.
Латински: dementia Англиски: dementia Албански: demencë, çmenduri
Употреба: Медицина
Примери:
старосна деменција
Алцхајмеровата болест се манифестира со деменција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК