а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демек

Вид збор: Модален збор
Ранг: 4338
значи, то ест, да речеме, да претпоставиме
Англиски: that is Турски: demek Албански: bised
Употреба: Разговорно
Примери:
Демек разбра.
Демек, слушаш.
Демек, ти си подобриот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК