а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дембелски

дембелскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на дембел.
Англиски: lazy
Примери:
дембелска глава
Изведенки
дембелски прил.
Пример: Живееше и работеше дембелски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи