а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

демаскира

демаскираат; демаскирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 34476
1. Симне, симнува маска.
Англиски: unmask Албански: demaskoj
2. Покаже, покажува, разоткрие, разоткрива некого или нешто во вистинска светлина.
Англиски: unmask Албански: dëftoj
Употреба: Преносно значење
3. (се демаскира) се разоткрива, се открива
Англиски: unmask Албански: demaskoj
Изведенки
демаскирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК